Moneda:
Nou pe site

Mix mulaje – fuziune sticlă – 1 kg

40,00(lei) RON (TVA inclus)

  • Preparare simplă și aplicare ușoară
  • Contracție redusă în timpul uscării
  • Cantitate 1 kg

Țara de fabricație: Italia

 

În stoc

Estimare livrare: vineri, 31 iulie - luni, 3 august

SKU: GLSDCMX Categorii: ,

Mix mulaje – fuziune sticlă – Amestec refractar pentru matrițe de turnare a sticlei

Mix mulaje – fuziune sticlă  este un amestec refractar de înaltă calitate, special conceput pentru realizarea matrițelor utilizate în tehnicile de glass casting și glass fusing. Formula sa oferă rezistență excelentă la temperaturi ridicate și permite reproducerea fidelă a celor mai fine detalii, fiind alegerea ideală atât pentru artiști, cât și pentru ateliere profesionale.

Materialul se amestecă ușor cu apă, rezultând o compoziție omogenă care poate fi turnată în jurul modelului dorit. După întărire și uscare completă, matrița este pregătită pentru utilizarea în cuptor, oferind stabilitate și performanță pe durata ciclului de ardere.

Avantaje

  • Rezistență ridicată la temperaturile specifice turnării sticlei.
  • Redă cu precizie detaliile și texturile modelului.
  • Preparare simplă și aplicare ușoară.
  • Contracție redusă în timpul uscării.
  • Ideal pentru obiecte decorative, bijuterii, sculpturi și piese artistice din sticlă.
  • Potrivit atât pentru utilizatori experimentați, cât și pentru pasionații de glass fusing.

Aplicații

  • Realizarea matrițelor pentru turnarea sticlei.
  • Tehnici de kiln casting și pâte de verre.
  • Proiecte artistice și decorative din sticlă.
  • Producția de prototipuri și obiecte unicat.

Recomandări de utilizare

Pentru rezultate optime, amestecul trebuie preparat cu apa într-un raport de două parți pulbere mix mulaje și o parte apă.Turnați rapid amestecul în matriță. Timpul de lucru este de aproximativ 8-10 min. Dupa întarire (aproximativ 30 min), obiectul poate fi demodelat și gata de ardere. O uscare corespunzătoare reduce riscul apariției fisurilor și contribuie la obținerea unor piese de calitate superioară.

Arderea matriței trebuie efectuată astfel: 3 ore la 100°C apoi creșteți temperatura treptat, timp de 3 ore, până la 400°C, mențineți 2 ore la 400°C.

Mix mulaje – fuziune sticlă

reprezintă soluția ideală pentru realizarea unor matrițe rezistente și precise, oferind rezultate profesionale în orice proiect de turnare a sticlei.

Avertisment!
Produs iritant pentru ochi, piele și pentru tractul respirator. Conține pulbere de cuarț care poate provoca leziuni ale organelor în caz de expunere prelungită sau repetată.
Purtați mănusi de protecție, ochelari de protecție și mască de protecție adecvată în timpul utilizării
Nu lasati la indemana copiilor!

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care scrii o recenzie pentru „Mix mulaje – fuziune sticlă – 1 kg”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

SKU GLSDCMX Categories ,

Informații suplimentare

Greutate 1000 g
Dimensiuni 5 × 5 × 3 cm

Alți clienți au cumpărat și:

S-ar putea să te intereseze...